Հայտարարություն հակակարկտային ցանցերի ներդրման աշխատանքներին մասնակցության հայտեր ներկայացնելու մասին
2018-01-19
1Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2017 թվականի օգոստոսի 31-ի նիստում N 37 արձանագրային որոշմամբ հավանության է արժանացել Հայաստանի «Հանրապետության գյուղատնտեսության ոլորտում հակակարկտային ցանցերի ներդրման համար տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման» ծրագիրը:
Ծրագրին մասնակցել ցանկացող, հակակարկտային համակարգեր ներդնող այն մասնագիտացված կազմակերպությունները, որոնք բավարարում են Ծրագրի 32-րդ կետի 2) ենթակետով սահմանված պայմաններին, կարող են հայտ ներկայացնել Նախարարություն:
Ստացված հայտերի հիման վրա մասնագիտացված կազմակերպությունների ցանկը, նաև վերջիններիս գործունեության և կատարած աշխատանքների մասին լրացուցիչ տեղեկատվությունը (առկայության դեպքում) կտեղադրվեն Կայքում:
Ծրագրի շրջանակներում կսուբսիդավորվեն միայն այն տնտեսա­վարողներին (վարկառուներին) տրամադրված վարկերը, որոնց հողատարածքներում հակակարկտային ցանցերի ներդրումն իրականացվում է վերը նշված ցանկում առկա մասնագիտացված կազմակերպություններից մեկի կողմից:

Announcment On Submission of Applications for Implementation of Activities for Establishment of Intensive Orchards cultivated with Modern Technologies
2018-01-19
1Program on “Subsidizing of loan interest rates for the establishment of intensive orchards cultivated with modern technologies in the Republic of Armenia” was approved by the Protocol Decree No. 53 by the RA Government on 21 December 2017.
Within the framework of the Program, all the organizations specialized in establishment of intensive orchards, which carry out activities of establishment of orchards, introduction of drip irrigation and anti-hail nets systems according to the requirements of the Program, and which will provide free consultation to the beneficiaries regarding utilization and maintenance of drip irrigation and anti-hail nets systems, as well as warranty service for at least one year, may submit an application to the Ministry.
The list of specialized organizations based on the received applications, as well as additional information (if available) on their activities and work done will be available on the Website.
Within the framework of the Program, only those loans provided to the entities (borrowers) will be subsidized, whose intensive orchards will be established by one of the specialized organizations included in the above mentioned list.